• Comenius

Στην Τουρκία το τελευταίο ταξίδι για τη φετινή χρονιά

«Πλώρη» για την πρωτεύουσα της Τουρκίας, Άγκυρα, βάζουν τη Δευτέρα οι μαθητές και οι καθηγητές του Γυμνασίου Γαστούνης που πραγματοποιούν το τελευταίο τους ταξίδι, για τη φετινή σχολική χρονιά, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος Comenius.

Διοργανώτρια χώρα του προγράμματος είναι η Ρουμανία, ενώ συμμετέχουν η Ελλάδα, η Λετονία, η Τουρκία, η Λετονία, η Πορτογαλία και η Βουλγαρία.

Την αποστολή του Γυμνασίου Γαστούνης σε αυτό το ταξίδι αποτελούν οι μαθητές της Β? τάξης Αλέξανδρος Ροδόπουλος και Μαρία Κανέλα Καραλάγα, τους οποίους συνοδεύουν η καθηγήτρια Γαλλικών κα Αγγελική Ανυφαντοπούλου και η καθηγήτρια Αγγλικών κα Καλλιόπη Χαντζή.

«Είμαι πολύ ενθουσιασμένος που συμμετέχω σε αυτό το ταξίδι» είπε στην εφ. «Πατρίς» ο μαθητής Αλέξανδρος Ροδόπουλος και συνέχισε: «Θα έχουμε διάφορες δραστηριότητες και θα συνεργαστούμε με τους μαθητές από τις άλλες χώρες. Είναι το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό, πάμε σε μία ωραία χώρα και φαντάζομαι ότι και η πρωτεύουσά της θα είναι εξίσου ωραία».

Το πρόγραμμα, στο οποίο συμμετέχει το Γυμνάσιο Γαστούνης για τη διετία 2013-2014 έχει θέμα: «Άνθρωποι και γεγονότα στις Ευρωπαϊκές χώρες», με τα ακρωνύμιά τους, στα Αγγλικά, να σχηματίζουν τη λέξη «Ειρήνη».

Με το συγκεκριμένο ταξίδι στην πρωτεύουσα της Τουρκίας, το τρίτο στο οποίο συμμετέχει το Γυμνάσιο Γαστούνης, ολοκληρώνονται οι δράσεις του προγράμματος Comenius για τη φετινή σχολική χρονιά. Προορισμός του επόμενου ταξιδιού, με την έναρξη της επόμενης σχολικής χρονιάς, είναι η? Ελλάδα, με το Γυμνάσιο Γαστούνης να ανταποδίδει τη φιλοξενία και να υποδέχεται τις αποστολές των υπόλοιπων χωρών!

πηγή: PatrisNews

Ετικέτες: comenius, Τύπος