Συνάντηση στη Ρουμανία

Στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius με τίτλο "PEACE: People Events Around Countries Of Europe" πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση στο σχολείο ?COALA GIMNAZIAL? "SILVANIA" στην πόλη Simleu Silvanie της Ρουμανίας από 5 έως 9 Νοεμβρίου του 2013.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης αυτής οι εταίροι είχαμε την ευκαιρία να γνωριστούμε μεταξύ μας, να συζητήσουμε τις λεπτομέρειες για την πορεία του προγράμματος και να προγραμματίσουμε τις εργασίες που θα πραγματοποιηθούν στη διάρκεια όλης της χρονιάς.

Πού πήγαμε

Η ομάδα μας αποτελούνταν από τους εκπαιδευτικούς κ. Καραγιάννη Βαρβάρα, διευθύντρια του σχολείου μας, κ. Όλγα Γιάντσιου ΠΕ11 και κ. Χαντζή Καλλιόπη ΠΕ06 και από τους μαθητές Κυριαζή Χρήστο της Β? Τάξης και Παπαχατζή Φάνη της Α? Τάξης. Το πρόγραμμα του ταξιδίου είχε ως εξής:

Τρίτη 5/11/2013

Άφιξη των εταίρων στην πόλη Simleu Silvanie στη Ρουμανία. Οι Ρουμανικές οικογένειες παρέλαβαν τους μαθητές για τα σπίτια φιλοξενίας και οι εταίροι κατευθύνθηκαν στο ξενοδοχείο Cabana Bradet, όπου στις 20:00 παρατέθηκε δείπνο καλωσορίσματος προς τιμήν μας.

Τετάρτη 6/11/2013

Συνάντηση στις 8:30 στο σχολείο, υποδοχή από τους μαθητές του σχολείου με παραδοσιακές ρουμάνικες στολές, κρατώντας σημαιάκια όλων των χωρών. Υποδοχή των καθηγητών από την διευθύντρια του σχολείου κ. Angela Lipo και από την συντονίστρια του προγράμματος κ. Camelia Pop. Ακολούθησε βιντεο-παρουσίαση του σχολείου και η κάθε χώρα παρουσίασε την ομάδα της και την εθνική της σημαία.

Ακολούθησε η παρουσίαση «Η χώρα μου - η ψυχή μου» από τους μαθητές της κάθε χώρας. Στη συνέχεια περιηγηθήκαμε στους χώρους του σχολείου και συγκεντρωθήκαμε σε μια αίθουσα όπου παρακολουθήσαμε ένα βίντεο για τη Ρουμανία και οι μαθητές έλυσαν ένα κουίζ. Φάγαμε μεσημεριανό στο σχολείο και αργότερα οι καθηγητές συναντήθηκαν παρουσιάζοντας την εργασία με θέμα «Άνθρωποι που επηρέασαν τη ζωή μου» με σκοπό να γνωριστούμε καλύτερα μεταξύ μας. Ακολούθησε συνάντηση των συντονιστών του προγράμματος όπου τέθηκαν τα χρονοδιαγράμματα για τις επισκέψεις και τις εργασίες που θα γίνουν από κάθε εταιρικό σχολείο και από όλους μαζί και επιλέξαμε κατόπιν ψηφοφορίας το λογότυπο του προγράμματος. Την ίδια ώρα οι μαθητές βρίσκονταν στο γυμναστήριο του σχολείου και συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες.

Μετά το τέλος των αθλητικών δραστηριοτήτων οι μαθητές αποχώρησαν από το χώρο του σχολείου με τις οικογένειες φιλοξενίας. Οι καθηγητές παρέμειναν και παρακολούθησαν εργαστήριο πληροφορικής με θέμα «Using Movie Maker».

Το απόγευμα οι μαθητές ακολούθησαν το πρόγραμμα που είχαν ετοιμάσει για αυτούς οι οικογένειες και οι καθηγητές είχαν ελεύθερο χρόνο για ξεκούραση.
Το βραδάκι δειπνήσαμε όλοι μαζί στο ξενοδοχείο Cabana Bradet όπου είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε παραδοσιακά φαγητά της Ρουμανίας.

Πέμπτη 7/11/2013

Στις 9:00 πμ επισκεφθήκαμε το Δημαρχείο της πόλης όπου είχαμε μια συνάντηση με τον Δήμαρχο. Μας μίλησε για την πόλη αλλά και για τα σχολεία της περιοχής. To Simleu Silvanie ονομάζεται και Πόλη των Σχολείων μιας και υπάρχουν 5 μεγάλα σχολεία συγκριτικά με το μέγεθος και τον πληθυσμό της περιοχής. Η κάθε χώρα παρουσίασε την ομάδα της. Ακολούθησε ανταλλαγή δώρων και βγάλαμε φωτογραφίες με τον Δήμαρχο.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε ένα εργοστάσιο επίπλων και ένα εργοστάσιο ζαχαροπλαστικής και αρτοποιίας με λεωφορείο. Είδαμε πως λειτουργούν οι ντόπιες βιομηχανίες και ακολούθως επισκεφθήκαμε μια παλιά χριστιανική εκκλησία φτιαγμένη από ξύλο. Η εκκλησία φτιάχτηκε το 18ο αιώνα και δεν έχει ηλεκτρικό φως, μόνο το φως των κεριών.

Επιστρέψαμε στο σχολείο όπου γονείς και καθηγητές είχαν μαγειρέψει για εμάς και φάγαμε μεσημεριανό όλοι μαζί. Ακολούθησε συνάντηση των καθηγητών όπου η κάθε χώρα παρουσίασε το σχολείο της. Οι συντονιστές συζήτησαν το σχεδιασμό της ιστοσελίδας του προγράμματος και τη δημιουργία ενός ιστολογίου. Οι μαθητές παρακολούθησαν εργαστήριο μαγειρικής και έφτιαξαν μοναδικές δημιουργίες με φρούτα.

Στη συνέχεια οι μαθητές ακολούθησαν τις οικογένειες και το ειδικά διαμορφωμένο για αυτούς πρόγραμμα και οι καθηγητές επέστρεψαν στο ξενοδοχείο.

Παρασκευή 8/11/2013

Άφιξη στο σχολείο στις 8:30 όπου καθηγητές και μαθητές παρακολουθήσαμε εργαστήριο πληροφορικής με θέμα «twinspace». Στη συνέχεια ακολούθησε ανταλλαγή παραδοσιακών γλυκών. Η κάθε ομάδα είχε φέρει παραδοσιακά γλυκά από τη χώρα της και τα αντάλλαξε με τα γλυκά των εταίρων. Η Ελλάδα πήρε τα γλυκά της Ρουμανίας και έδωσε τα δικά της στην Πορτογαλία.

Αργότερα μας υποδέχτηκαν σε μια αίθουσα μαθητές και καθηγητές ντυμένοι με παραδοσιακές στολές και μας παρουσίασαν τα προιόντα που παράγει η περιοχή. Για να μπούμε σε αυτό το δωμάτιο έπρεπε να φάμε ένα κομμάτι ψωμί με αλάτι. Έτσι σε καλωσορίζουνε στη χώρα τους.Παραλάβαμε τα πιστοποιητικά παρακολούθησης από τη Διευθύντρια του σχολείου και ακολούθησε μεσημεριανό σε κοντινό εστιατόριο.

Το απόγευμα επισκεφθήκαμε ένα εργαστήριο ζωγραφικής όπου νέα παιδιά μας κατέπληξαν με το ταλέντο τους και τα έργα τους και παρακολουθήσαμε μια μουσικοχορευτική παράσταση από τους μικρούς μαθητές του σχολείου στο πνευματικό κέντρο της περιοχής. Μετά το τέλος της παράστασης οι μαθητές πήγανε σε ένα αποχαιρετιστήριο πάρτυ που διοργανώθηκε από τις οικογένειες φιλοξενίας και οι καθηγητές δείπνησαν όλοι μαζί στο χώρο του σχολείου.

Σάββατο 9/11/2013

Νωρίς το πρωί συγκεντρωθήκαμε στο ξενοδοχείο (εκπαιδευτικοί και μαθητές), χαιρετίσαμε τους εταίρους μας και τις οικογένειες που φιλοξένησαν τους μαθητές μας σε κλίμα συγκίνησης και αναχωρήσαμε για Ελλάδα.

Καλλιόπη Χαντζή

ΠΕ06 Αγγλικής Φιλολογίας | Συντονίστρια του προγράμματος