• Comenius

Επέστρεψαν από την Πολωνία γεμάτοι αναμνήσεις

Με τις καλύτερες εντυπώσεις και με τις «βαλίτσες» τους γεμάτες αναμνήσεις και νέες γνώσεις επέστρεψαν από την Πολωνία, από το δεύτερο ταξίδι τους στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος Comenius, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Γαστούνης.

Το Γυμνάσιο Γαστούνης για τη διετία 2013-2014 συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Comenius με θέμα: «Άνθρωποι και γεγονότα στις Ευρωπαϊκές χώρες» με διοργανώτρια χώρα τη Ρουμανία και συμμετέχουσες χώρες την Ελλάδα, τη Λετονία, την Τουρκία, τη Λετονία, την Πολωνία, την Πορτογαλία και τη Βουλγαρία.

Οι μαθητές, πέραν φυσικά από τις εργασίες του προγράμματος, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν πάρα πολλά μέρη και μνημεία της Πολωνίας, να έρθουν σε επαφή με συμμαθητές τους από άλλες χώρες, να γνωρίσουν την κουλτούρα, την ιστορία, τα εκπαιδευτικά τους συστήματα, να φιλοξενηθούν από οικογένειες και να γνωρίσουν την καθημερινότητά τους αποκομίζοντας εμπειρίες και αναμνήσεις που θα τους ακολουθούν για πάρα πολύ καιρό?

«Ζήσαμε κάτι τελείως διαφορετικό από τη νοοτροπία της Ελλάδας. Είδαμε πως είναι ο Ευρωπαϊκός πολιτισμός» είπε στην εφ. «Πατρίς» ο μαθητής Φίλιππος Περιβολάρης και συνέχισε: «Η οικογένεια που με φιλοξένησε αλλά και όλες γενικά οι οικογένειες ήταν πολύ φιλικές και φιλόξενες. Δεν μπορώ να πω ότι είδαμε ακριβώς πως είναι η καθημερινότητά τους, καθώς την είχαν διαμορφώσει στις ανάγκες του προγράμματός μας. Οι αναμνήσεις όμως είναι και πολλές και καλές».

Από την πλευρά του, ο μαθητής Κωνσταντίνος Ροδόπουλος είπε: «Ήταν μια πάρα πολύ όμορφη χώρα, όλα τα σπίτια ήταν καλοδιατηρημένα με αυλές, με εντελώς άλλη αρχιτεκτονική. Ήλιο δεν είδαμε καθόλου, μία μέρα πήγε να βγάλει και το μετάνιωσε. Οι άνθρωποι ήταν πολύ καλοί, φιλόξενοι, τα φαγητά τους βέβαια δεν θα μου λείψουν και τόσο. Πήγαμε σε πάρα πολλά μέρη και επισκεφτήκαμε μνημεία κ.α. που θα μείνουν καιρό χαραγμένα στη μνήμη μας».

Τέλος, η μαθήτρια Μαρία Δανάη Τσαουσάκη είπε στην εφ. «Πατρίς»: «Η εμπειρία ήταν πολύ ωραία. Πήγαμε σε μέρη που εδώ στην Ελλάδα σπάνια συναντάμε και ο τρόπος ζωής τους ήταν διαφορετικός. Τα πάντα ήταν διαφορετικά εκεί πέρα. Είδαμε και κάναμε πράγματα που εδώ στην Ελλάδα δεν υπήρχε η δυνατότητα».

Πηγή: PatrisNews

Ετικέτες: comenius, Τύπος