Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 2023

Την 27/10/2023 οι μαθήτριες και μαθητές του Γυμνασίου μας με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Ζαφειρίου Παναγιώτας και Σούρλα Ιωάννη παρουσίασαν την καθιερωμένη γιορτή για την επέτειο του ΟΧΙ. Η εκδήλωση πλαισιωνόταν από κείμενα και  επετειακά τραγούδια. Προβλήθηκαν φωτογραφικά –  ηχητικά ντοκουμέντα της εποχής εκείνης, καθώς και υλικό στη μορφή βίντεο με γεγονότα του Οκτωβρίου 1940, που μας έβαλαν στο πνεύμα της επετείου..

Παρουσίαση γιορτής: Δέρβου Αδαμαντία
Αφήγηση: Γιαννακοπούλου Χριστίνα,
Δριβάκος Διηνέκης
Μανουρά Χαρά
Μπουκουβάλας Διονύσης

Ακολούθησε η ανάγνωση του πρακτικού του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου από την εκπαιδευτικό Βαρβαρέσου Βασιλική,  έγινε  η παράδοση της σημαίας στο σημαιοφόρο του σχολείου από τη Διευθύντρια Περιβολάρη Χρυσάνθη και η παράδοση   των αριστείων και των βραβείων στους μαθητές και μαθήτριες, που διακρίθηκαν μεταξύ των συμμαθητών τους το σχολικό
έτος 2022-23.
Οι αφίσες της εκδήλωσης, που αναρτήθηκαν στο Αμφιθέατρο του σχολείου φιλοτεχνήθηκαν από τους μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Γ1, Γ2 και Β1 υπό την εποπτεία της Γιαννοπούλου Δώρας καθηγήτριας των Καλλιτεχνικών.

Την 28-10- 2023 έγινε  η καθιερωμένη δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου της πόλης μας, στην οποία παραβρέθηκαν  όλα τα σχολεία. Ακολούθησε  κατάθεση στεφάνων στην Πλατεία Ηρώων και μετά παρέλαση των μαθητών/τριών.

poreia

Πορεία στην χιονοθύελλα, Αλέξανδρος Αλεξανδράκης (1913-1968)

«Μάνα και γιος (1940)» Νικηφόρος Βρεττάκος

Στης ιστορίας το διάσελο όρθιος ο γιος πολέμαγε
κι η μάνα κράταε τα βουνά, όρθιος να στέκει ο γιος της,
μπρούντζος, χιόνι και σύννεφο. Κι αχολόγησε η Πίνδος
σαν να ’χε ο Διόνυσος γιορτή. Τα φαράγγια κατέβαζαν
τραγούδια κι αναπήδαγαν τα έλατα και χορεύαν
οι πέτρες. Κι όλα φώναζαν:
«Ίτε παίδες Ελλήνων…»
Φωτεινές σπάθες οι ψυχές σταύρωναν στον ορίζοντα,
ποτάμια πισωδρόμιζαν, τάφοι μετακινιόνταν.

Κι οι μάνες στα κοφτά γκρεμνά σαν Παναγιές τ’ ανέβαιναν.
Με την ευκή στον ώμο τους κατά το γιο πηγαίναν
και τις αεροτραμπάλιζε ο άνεμος φορτωμένες
κι έλυνε τα τσεμπέρια τους κι έπαιρνε τα μαλλιά τους
κι έδερνε τα φουστάνια τους και τις σπαθοκοπούσε,
κι αυτές αντροπατάγανε, ψηλά, πέτρα την πέτρα
κι ανηφορίζαν στη γραμμή, όσο που μες τα σύννεφα
χανόταν ορθομέτωπες η μια πίσω απ’ την άλλη.

302347 627076 1000 1000 inner

Οι ηρωίδες του 1940, Κώστας Γραμματόπουλος (1916-2003)