Οικογένεια και σχολείο

Το Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015 στο κατάμεστο Κουρβισιάνειο Πολιτιστικό Κέντρο Γαστούνης πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα:" Οικογένεια και σχολείο" και με κύριο ομιλητή το φιλόλογο και συγγραφέα κ. Κωνσταντίνο Γανωτή, ο οποίος με εξαιρετική ευαισθησία και ανθρωπιά αναφέρθηκε στις σχέσεις γονέων και παιδιών.

Η συγκεκριμένη εκδήλωση ήταν αποτέλεσμα της άψογης συνεργασίας του Γυμνασίου Γαστούνης με το Νομικό Πρόσωπο Πολιτισμού-Αθλητισμού του Δήμου Πηνειού, με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων και τους Συλλόγους Διδασκόντων του 2ου Δημοτικού σχολείου και του Γυμνασίου Γαστούνης. Το πρόγραμμα της συγκεκριμένης εκδήλωσης, το οποίο βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη, ανήκει στις καινοτόμες δράσεις που υλοποιούνται στο Γυμνάσιο Γαστούνης και στο πολυθεματικό πρόγραμμα Κοινωνικό σχολείο.