Χτίζουμε τοίχο στη νεανική παραβατικότητα

Την Τετάρτη 03/04/2024 μαθητές της B' Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Πάρκο Ξυστρή στον Πύργο, ενημερώθηκαν και παρακολούθησαν τις δραστηριότητες σχετικά με το Θεματικό Πάρκο: «Χτίζουμε Τοίχο στη Νεανική Παραβατικότητα».

Το θεματικό πάρκο συνδιοργανώνεται από την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, τη Γενική Περιφερειακή Αστυνομική Διεύθυνση Δυτικής Ελλάδας και την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης και τελεί υπό την Αιγίδα των Δήμων Πύργου, Πατρεών και Αγρινίου και του Παπαχαραλάμπειου Εθνικού Σταδίου.

Στο Θεματικό Πάρκο περιλαμβάνονται τρεις βιωματικές – διαδραστικές δραστηριότητες, εκπαιδευτικού περιεχομένου, ώστε να δημιουργούν τα κατάλληλα ερεθίσματα στα παιδιά για τη νεανική παραβατικότητα. Αρχικά οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε Βιωματικό παιχνίδι που δίνει τη δυνατότητα να συνομιλήσει το παιδί με το θύτη, θύμα, θεατή από Ψυχολόγους της Ελληνικής Αστυνομίας. Ακολούθησε η Ακαδημία Ψηφιακών Δεξιοτήτων– on line παιχνίδι (VR) εικονικής πραγματικότητας με εισηγητές Αξιωματικούς της Ελληνικής Αστυνομίας και τέλος η τρίτη δράση ήταν «Νέοι και Παραβατικότητα» με εισηγητές Αξιωματικούς της Ελληνικής Αστυνομίας. Στο τέλος οι μαθητές/τριες συμμετείχαν προαιρετικά σε δραστηριότητα ζωγραφικής γράφοντας το μήνυμα τους με μαρκαδόρους, πάνω σε τμήμα χάρτου, που φέρει το σχήμα τούβλου. Οι μαθητές/τριες συνοδεύονταν από τους εκπαιδευτικούς κ. Γιάντσιου και κ. Νικολάκη.