• Αρχική
  • Το σχολείο
  • Ανακοινώσεις

1η Συνάντηση στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ "United Friends for better future" στη Φινλανδία

Η προγραμματισμένη για τη Φινλανδία πρώτη συνάντηση των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ1 με τίτλο“ United Friends for better future” έλαβε χώρα από 11 έως και 15  Δεκεμβρίου 2023 στην πόλη Ελσίνκι της Φινλανδίας.

Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας: Γιάντσιου Όλγα ΠΕ11, συντονίστρια του προγράμματος και Ντεϊμεντέ Σοφία ΠΕ86, Υποδιευθύντρια του σχολείου μας και μέλος της παιδαγωγικής ομάδας.

To Πρόγραμμα δραστηριοτήτων περιελάμβανε:

Πρώτη συνάντηση - γνωριμία όλων των εταίρων στο ξενοδοχείο.
Επόμενη συνάντηση στην αίθουσα Taltta του ξενοδοχείου στο Ελσίνκι για την οργάνωση του προγράμματος.

Συζήτηση για τους στόχους του προγράμματος. Ανταλλαγή απόψεων και προτάσεων από τους συμμετέχοντες πάνω στην οργάνωση και την καλύτερη επίτευξη των στόχων που τέθηκαν.

Ακολούθησε συνάντηση στη βιβλιοθήκη του Ελσίνκι για τη συζήτηση των τελευταίων λεπτομερειών του προγράμματος.

Ανταλλαγή απόψεων για τα εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών μας.

Αποτελέσματα της επίσκεψης
Στην πρώτη αυτή συνάντηση με τους εταίρους μας συζητήσαμε θέματα που αφορούν στο πρόγραμμα και οργαν΄ψσαμε τις επόμενες κινητικότητες.
Ανταλλάξαμε απόψεις και συζητήσαμε για μελλοντικές συνεργασίες στα πλαίσια των προγραμμάτων του Erasmus. Τέλος επισκεφθήκαμε αξιοθέατα του Ελσίνκι.