Επίσκεψη συγγραφέα στο σχολείο μας

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κ. Κουζούμης Κυριάκος δημοσιογράφος και συγγραφέας. Ο συγγραφέας διατηρεί συγγενικούς δεσμούς με την
πόλη μας.

Οι μαθητές/μαθήτριες που παρακολούθησαν την ενημέρωση –γνωριμία ήσαν οι μαθητές/μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου και του ομίλου φιλαναγνωσίας.

Ο κ. Κουζούμης Κυριάκος απλός και προσιτός, προσπάθησε με το διάλογο και τη συζήτηση να αποδείξει πόσο μεγάλη είναι η δύναμη της γλώσσας και η σπουδαιότητα της ανάγνωσης βιβλίων.
Οι μαθητές/μαθήτριες ρώτησαν για τον τρόπο επιλογής των θεμάτων των βιβλίων του, για το πότε και πως ξεκίνησε τη συγγραφή βιβλίων.
Ο συγγραφέας απαντώντας στα ερωτήματα των παιδιών για το τι είναι αυτό που τον γεμίζει και συνεχίζει το γράψιμο είπε μεταξύ άλλων ότι «Η επαφή μου με τους ανθρώπους, η προσπάθειά μου για την κατανόησή τους, ο σεβασμός μου στα πάθη και τις ανησυχίες τους και τέλος η επιθυμία μου για ατομική εξέλιξη και βελτίωση. Κάθε φορά που αποφασίζω να γράψω κάτι, έστω και μία παράγραφο ή έναν διάλογο ακολουθώ τη μέθοδο της ενσυναίσθησης, δηλαδή τοποθετώ τον εαυτό μου στη θέση του κάθε ήρωα και μοχθώ να αγγίξω όσο το δυνατόν περισσότερο τον ψυχισμό του.»
Ο κ. Κουζούμης με τη δημοσιογραφική του επάρκεια και τη συγγραφική του ευαισθησία κατάφερε με τον πλέον βιωματικό τρόπο  να δείξει ότι η λογοτεχνία δεν είναι μόνο η τέχνη του λόγου, αλλά και της ζωής, καθώς τα βιβλία του δεν απηχούν μόνο τις παλιές και σύγχρονες καταστάσεις, αλλά και προετοιμάζουν και για τις επερχόμενες.
Επίσης με αφορμή την 6 η Μαρτίου, Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο, ο κ. Κουζούμης μίλησε για τον σχολικό εκφοβισμό με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών και για τη διαμόρφωση μιας κουλτούρας με σκοπό την πρόληψη και την αντιμετώπιση μορφών εκφοβιστικής
συμπεριφοράς.