Επίσκεψη μαθητών και καθηγητών από τη Γαλλία

Την Τετάρτη 21/2/2024 επισκέφθηκαν το σχολείο μας μαθητές των σχολείων Theodore MONOD και Francoise DOLTO της Β/θμιας Εκπ/σης της Γαλλίας, που συμμετέχουν στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ για την περίοδο 2023-2027 σε μια κοινοπραξία στη βόρεια Γαλλία.

Στην αρχή οι μαθητές και οι μαθήτριες μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους ενημερώθηκαν για την ιστορία του σχολείου μας και γενικά για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα στο Αμφιθέατρο του σχολείου από τη Διευθύντρια κα Περιβολάρη Χρυσάνθη. Η γλώσσα που μιλήθηκε ήταν η γαλλική και η μετάφραση γινόταν από τη κα Κλάδη Νίκη, παλιά μαθήτρια του σχολείου μας, η οποία και μεσολάβησε για αυτή την επίσκεψη μαζί με την εκπαιδευτικό μας κα Δεφίγγου Γεωργία. Οι μαθητές/μαθήτριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ενημέρωση της Διευθύντριας κάνοντας ερωτήσεις και κρατώντας σημειώσεις.
Την επόμενη ώρα οι μαθητές/μαθήτριες μαζί με τους συνοδούς τους επισκέφθηκαν το Γυμναστήριο του σχολείου. Επειδή λίγες ημέρες πριν (15/2/2024) ήταν η Παγκόσμια Ημέρα κατά του Παιδικού Καρκίνου, οι μαθητές /μαθήτριες των σχολείων σε μια δράση ευαισθητοποίησης αντάλλαξαν αναμνηστικά κίτρινα βραχιολάκια. Στη συνέχεια μαζί με τη γυμνάστρια κα Γιάντσιου Όλγα έπαιξαν γαϊτανάκι, παρακολούθησαν μαθητή μας να χορεύει ζεμπέκικο και άκουσαν ελληνική μουσική από το μουσικό μας κ. Καούρη Κωνσταντίνο. Τέλος όλοι μαζί χόρεψαν το μοναδικό ελληνικό συρτάκι με τη μουσική του Ζορμπά.
Ήταν μια όμορφη αξέχαστη εμπειρία και για όλους όσους συμμετείχαν.