Επίσκεψη στη Βουλή

Οι μαθητές και οι μαθήτριες τη Γ΄ τάξης του σχολείου μας στις 15 Ιανουαρίου 2024 επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων.

Παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο σε ειδική αίθουσα μαζί με τους εκπαιδευτικούς συνοδούς τους, με θέμα την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, καθώς και την αξία της Βουλής και της Δημοκρατίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στην αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής και στις εκθέσεις ιστορικού περιεχομένου που φιλοξενούνται στην αίθουσα Ελευθέριος Βενιζέλος.
Συμμετείχαν 42 μαθητές και 3 συνοδοί εκπαιδευτικοί: Βαρβαρέσου Βασιλική, Κουσινιώρης Γεώργιος και Κουρνέτας Βασίλειος.

vouli
Η επίσκεψη-θεσμός των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ξεκίνησε το 1994, επί προεδρίας Απόστολου Κακλαμάνη. Η έναρξή του συνέπεσε με τη διοργάνωση της πρώτης έκθεσης που παρουσιάστηκε στην αίθουσα «Ελευθέριος Βενιζέλος» του κτιρίου της Βουλής, η οποία ήταν αφιερωμένη στον εορτασμό των 150 χρόνων νεοελληνικού κοινοβουλευτικού βίου. Μάλιστα, από το 2004, τον σχεδιασμό και τη διαχείριση του προγράμματος έχει αναλάβει το Ίδρυμα της Βουλής για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία.