Δράσεις Γυμνασίου Γαστούνης 2023-2024

Το σχολείο συμμετέχει....

1)Το σχολείο μας συμμετέχει στην εξαιρετικά καινοτόμα Δράση «Μικρή Επανάσταση στην εκπαίδευση: Αναδεικνύουμε τις ψηφιακές δεξιότητες των Ελλήνων του Αύριο...», που συμμετέχουν 1821 σχολικές μονάδες σε όλους τους Δήμους της Ελλάδας, που σχεδιάστηκε από τον Δήμο Τρικκαίων και υλοποιείται με την χρηματοδότηση του Προγράμματος «Αντώνης Τρίτσης».
Η Δράση υλοποιείται μέσω προγραμματικής σύμβασης μεταξύ του Δήμου Τρικκαίων (Κύριος του Έργου) – ΕΕΤΑΑ Α.Ε. (Φορέας Υλοποίησης 1ου Υποέργου) – e-Trikala A.E. (Φορέας Υλοποίησης 2ου Υποέργου) και Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων & Αθλητισμού (Φορέας Επιλογής   Σχολικών Μονάδων).

2) Το σχολείο μας συμμετέχει  στο  Εθνικό Δίκτυο  Σχολείων (394 σχολεία από όλη την Ελλάδα μετά από πρόσκληση συμμετοχής  του Πειραματικού Λυκείου Πανεπιστημίου Πατρών,)  τα οποία θα συνεργαστούν για την υλοποίηση  του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Συνεδρίου  με θεματικό άξονα:
«Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου».
Το παραγόμενο αποτέλεσμα του δικτύου θα παρουσιαστεί από τους μαθητές κάθε συμμετέχουσας ομάδας στο  ομώνυμο  Υβριδικό 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο που θα διεξαχθεί στο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών κατά τον Απρίλιο του 2024.

3) Το σχολείο μας συμμετέχει στο Δίκτυο σχολείων και στο  ομώνυμο Μαθητικό Μαθηματικό Συνέδριο με τίτλο: "Μαθηματικές προ(σ)κλήσεις στον 21ο αιώνα"

Το παραγόμενο αποτέλεσμα του Δικτύου θα παρουσιαστεί από τους μαθητές κάθε συμμετέχουσας ομάδας στο υβριδικό Μαθητικό μαθηματικό Συνέδριο που θα διεξαχθεί στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο Πανεπιστημίου Πατρών στις 20 και 21 Απριλίου 2024.
Το Δίκτυο και το ομώνυμο Μαθητικό Συνέδριο έχει την έγκριση και τελεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (α.π.: 9216/18-10-2023) και του Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Δυτικής Ελλάδας (Πράξη 110/24-08-2023) και τελεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Αχαΐας.