Επίσκεψη συγγραφέα στο σχολείο μας

Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023 επισκέφθηκε το σχολείο μας η κα Μητσιάλη Αλεξάνδρα συγγραφέας βιβλίων για παιδιά, νέους και ενήλικες , η οποία έχει τιμηθεί αρκετές φορές με βραβεία για το έργο της.

Οι μαθητές/μαθήτριες που παρακολούθησαν την ενημέρωση –γνωριμία ήσαν οι μαθητές/μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου και του ομίλου φιλαναγνωσίας.

Η κα Μητσιάλη, απλή και προσιτή, προσπάθησε με το διάλογο και τη συζήτηση να αποδείξει πόσο μεγάλη είναι η δύναμη της γλώσσας και η σπουδαιότητα της ανάγνωσης βιβλίων.

Οι μαθητές/μαθήτριες ρώτησαν για τον τρόπο επιλογής των θεμάτων των βιβλίων της, για το πότε και πως ξεκίνησε τη συγγραφή βιβλίων.

Η συγγραφέας απαντώντας στα ερωτήματα των παιδιών είπε ότι τα βιβλία από μαθήτρια την βοηθούσαν να ταξιδεύσει, να ξεφύγει από οποιοδήποτε πρόβλημα, να ζήσει με τους ήρωες άλλες εποχές, να φανταστεί ένα καλύτερο κόσμο.

Η κα Μητσιάλη με τη φιλολογικής της επάρκεια και τη συγγραφική της ευαισθησία κατάφερε με τον πλέον βιωματικό τρόπο  να δείξει ότι η λογοτεχνία δεν είναι μόνο η τέχνη του λόγου, αλλά και της ζωής, καθώς τα βιβλία της δεν απηχούν μόνο τις παλιές και σύγχρονες καταστάσεις, αλλά και προετοιμάζουν και για τις επερχόμενες.