Μία δράση γεμάτη..... Αυτοπεποίθηση!!!

Μία δράση γεμάτη ….. Αυτοπεποίθηση!!!

Την εβδομάδα 28/02/2022 -04/03/2022 το σχολείο μας μετά από εισήγηση των Συμβούλων Σχολικής ζωής Κονδύλη Μαρίας ΠΕ02, Αλεξίου Παρασκευής ΠΕ 01 και τη σύμφωνη γνώμη καθώς και την πολύτιμη συμβολή του συλλόγου διδασκόντων πραγματοποίησε τη δράση «ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ, ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ». Η δράση αυτή υλοποιήθηκε και ενσωματώθηκε στην εσωτερική αξιολόγηση του σχολείου μας που αφορά στην «ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ-ΜΑΘΗΣΙΑΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ» Άξονας 3: ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΘΗΤΩΝ.

Τα παιδιά μας μέσα από μια διαδραστική διαδικασία ανέπτυξαν δεξιότητες μαθαίνοντας να αναγνωρίζουν τα θετικά χαρακτηριστικά συμμαθητών και καθηγητών τους. Μοιράστηκαν σκέψεις, λόγια, συναισθήματα που δημιούργησαν μια θετική και χαρούμενη διάθεση συνεργασίας. Στη συνέχεια κατέγραψαν τα θετικά τους χαρακτηριστικά πάνω σε ατομική μάσκα-προσωπείο το οποίο και ζωγράφισαν ενώ παράλληλα δημιούργησαν συννεφόλεξα (στο μάθημα της πληροφορικής μέσα από διαδικτυακά εργαλεία). Διασκέδασαν αλλά και ισχυροποίησαν τους μεταξύ τους δεσμούς καθώς έμαθαν να σέβονται τη διαφορετικότητα τους.

Μια δράση που συνέβαλε ουσιαστικά στη βελτίωση των σχέσεών τους αλλά και στην πρόληψη πιθανών αρνητικών συμπεριφορών.

Μια υπέροχη βιωματική διαδικασία που τόνωσε το ηθικό τους, την αυτοπεποίθησή τους, την εμπιστοσύνη στον εαυτό τους αλλά και την ενδυνάμωση των διαπροσωπικών τους σχέσεων.

Είμαστε χαρούμενοι και περήφανοι για τα παιδιά μας βλέποντάς τα να εξωτερικεύουν και να αναδεικνύουν τα θετικά στοιχεία της προσωπικότητας τους, να χαμογελούν και να εκδηλώνουν αγάπη, χαρά, συναισθήματα τόσο στην τάξη, στο σχολείο όσο στην οικογένεια και στην κοινότητα!