Οδηγίες Επαναλειτουργίας του σχολείου

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Σας ενημερώνουμε ότι από Δευτέρα 18-5-2020 ξεκινάει η επαναλειτουργία του σχολείου. Ακολουθούν κάποιες οδηγίες που θα πρέπει να έχετε υπόψιν σας:

1.  Αποφεύγεται η στενή επαφή ανάμεσα στους μαθητές, τόσο κατά τη διάρκεια των μαθημάτων, όσο και κατά την είσοδο, έξοδο από το σχολείο και κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων. Να τηρείται η απόσταση ασφαλείας τουλάχιστον του 1,5 μέτρου μεταξύ των μαθητών.

2.  Θα πρέπει να γίνεται συχνά σχολαστικός καθαρισμός των χεριών.

3. Η χρήση μάσκας είναι προαιρετική.

4.  Οι μαθητές/τριες πριν ξεκινήσουν το πρωί για το σχολείο να φροντίζουν να έχουν όλα όσα χρειάζονται (στυλό, μολύβι, γόμα κτλ). Δεν θα πρέπει να ανταλλάσσουν αντικείμενα με τους συμμαθητές τους..

5.  Δεν επιτρέπονται οι επισκέψεις στο σχολείο. Για εξαιρετικές περιπτώσεις να προηγείται τηλεφωνική επικοινωνία με το σχολείο.

6.  Οι μαθητές που μετακινούνται με λεωφορεία, θα πρέπει να λαμβάνουν τα ενδεικνυόμενα μέτρα προστασίας.

7.  Το κυλικείο δε θα λειτουργεί, όποτε θα πρέπει να έχουν μαζί τους κολατσιό και νερό.

8.  Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών που ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου ή έρχονται σε στενή επαφή με την ομάδα αυτή, μπορούν να προσκομίσουν στο σχολείο υπεύθυνη δήλωση για μη προσέλευση των μαθητών από 18-5 έως 12-6 στα μαθήματα. Οι υπεύθυνες δηλώσεις θα πρέπει να σταλούν το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα 18-5-2020. Οι απουσίες αυτές δε θα ληφθούν υπόψιν στο χαρακτηρισμό της φοίτησης.

9.  Για προληπτικούς λόγους το τηλέφωνο του σχολείου δεν θα είναι διαθέσιμο προς χρήση από τους μαθητές.

Από Δευτέρα 18-5-2020 η λειτουργία του σχολείου θα γίνει με διαχωρισμό των τμημάτων για αποφυγή συγχρωτισμού. Τα τμήματα θα χωριστούν σε υποτμήματα ως εξής:

Α1α ? Από Αβραμ έως Γιαννόπ

Α1β ? Από Γιατρ έως Λαγογ

Α2α ? Από Καλογερ έως Κιάμ

Α2β ? Από Κλάδ έως Μπίλ

Α3α ? Από Κουτσ έως Παναγιωτοπ Αλ

Α3β ? Από Παναγιωτοπ Βασ έως Σαββοπ

Α4α ? Από Σαμ έως Τσιόγ

Α4β ? Από Φρετ έως Χρυσανθ

Β1α ? Από Αβραμ έως Γαλιατ

Β1β ? Από Γεωργόπ έως Καλαν

Β2α ? Από Καλαρ έως Μαχ

Β2β ? Από Μέμπ έως Παπασ

Β3α ? Από Παρασκ έως Στάν

Β3β ? Από Σφή έως Χριστ

Γ1α ? Από Αυγ έως Θανοπ Γ

Γ1β ? Από Θανόπ Π έως Κόλ

Γ2α ? Από Κοτσ έως Μαν Ελ

Γ2β ? Από Μαργ έως Μουτ Μ

Γ3α ? Από Μουτ Π έως Σαββοπ

Γ3β ? Από Σαλλ έως Χατζημ

Για την πρώτη εβδομάδα από 18/5/2020 έως 22/5/2020 οι μαθητές των α υποτμημάτων(Α1α, Α2α, Α3α, Α4α, Β1α, Β2α, Β3α, Γ1α, Γ2α, Γ3α) θα παρακολουθήσουν μαθήματα Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή, ενώ των β υποτμημάτων (Α1β, Α2β, Α3β, Α4β, Β1β, Β2β, Β3β, Γ1β, Γ2β, Γ3β) Τρίτη-Πέμπτη.

Την επόμενη εβδομάδα θα συμβεί το αντίστροφο.

Το πρόγραμμα των μαθημάτων θα αναρτηθεί στο διαδίκτυο, στην ιστοσελίδα του σχολείου http://gym-gastoun.ilei.sch.gr  την Παρασκευή 15-5-2020.

Όλες οι ανακοινώσεις θα θυροκολλούνται και στην εξωτερική πόρτα του γραφείου των καθηγητών.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση παρακαλώ επικοινωνήστε στα τηλέφωνα του σχολείου.

Ο Διευθυντής του Γυμνασίου

Κουσινιώρης Γεώργιος