Συμμετοχή στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου»

Την Παρασκευή 19 απριλίου 2024  ομάδες μαθητών του σχολείου μας συμμετείχαν διαδικτυακά στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου» παρουσιάζοντας τις εργασίες "Ανασκαλεύοντας την ιστορία της πόλης μας", "Μια οδός....μια προσωπικότητα" και "Διαδρομές πολιτισμού στη δική μας πόλη".

Το συνέδριο διεξήχθη διαδικτυακά από Τετάρτη 17 έως και Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 και δια ζώσης το Σάββατο 20 Απριλίου 2024 στο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών. Το Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών συντόνισε Δίκτυο 394 σχολείων από όλη την Ελλάδα τα οποία συνεργάστηκαν για την τελική υλοποίηση αυτού του συνεδρίου στο οποίο συμμετείχαν 7652 μαθητές/τριες , 1054 εκπαιδευτικοί και παρουσίασαν 486 εργασίες.