Μαθητές της Β' Τάξης αναβιώνουν το έθιμο της Ειρεσιώνης

Μαθητές της Β΄τάξης του Γυμνασίου Γαστούνης αναζήτησαν την προέλευση του Χριστουγεννιάτικου Δέντρου στα ελληνικά λαογραφικά έθιμα και με έκπληξη διαπίστωσαν ότι οι αρχαίοι Έλληνες γιόρταζαν κάθε χειμερινή ισημερία με το έθιμο της Ειρεσιώνης, τη μετάβαση από τη χειμερινή περίοδο και το σκοτάδι στο ανοιξιάτικο φως στη βλάστηση.

Κάθε που «αλλάζει ο χρόνος», και ο ήλιος νικά το σκοτάδι με την αναγέννηση της φύσης, μικρά παιδιά ως αγγελιοφόροι έφερναν το μήνυμα της αλλαγής αυτής της χρονικής περιόδου με τους «αγερμούς». Πρόκειται για άσματα, τραγούδια με ευχές για υγεία, ευγονία, πλούτο, χαρά, ειρήνη που έλεγαν τα παιδιά από σπίτι σε σπίτι. Οι σπιτονοικοκύρηδες πρόσφεραν ως φιλοδώρημα κάθε λογής καρπούς ( καρύδια, αμύγδαλα, κάστανα, σύκα, δημητριακά, κ.λ.π.) γι΄αυτό και η ονομασία αγερμός-οί (από το ρήμα ?γείρω = αθροίζω, μαζεύω).

Τα παιδιά μάζευαν αυτούς τους καρπούς και στόλιζαν κλαδιά αγριελιάς (κότινος) με γιρλάντες από κόκκινο και λευκό μαλλί, πάνω στις οποίες κρεμούσαν τους καρπούς. Το αρχαίο αυτό ελληνικό έθιμο ονομάζονταν Ειρεσιώνη (απο το ουσιαστικό είρος=μαλλί-έριον που τύλιγαν γύρω από τα κλαδιά ελιάς). Ήταν μια έκφραση ευχαριστίας προς τους θεούς με την ευχή να συνεχιστεί η ευφορία, η γονιμότητα και την επόμενη χρονιά.

Οι μαθητές οργανώθηκαν σε ομάδες από την καθηγητριά τους Μαρία Κονδύλη για την αναζήτηση περισσότερων στοιχείων για το έθιμο αυτό στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών.

Η μια ομάδα βρήκε στίχους αυτών των τραγουδιών που διασώζει ο Πλούταρχος και λέγεται ότι τραγούδησε ο Όμηρος:

Η άλλη ομάδα προσπάθησε να συντάξει και στη συνέχεια να γράψει ευχές στα αρχαία ελληνικά επάνω σε μικρές κάρτες. Στη συνέχεια στόλισαν τα κλαδιά της ελιάς με νήμα κόκκινο και λευκό από το οποίο κρέμασαν καρπούς ( καρύδια, αμύγδαλα, κάστανα, σύκα ξερά) και τις κάρτες πάνω στις οποίες είχαν γράψει ευχές όπως αυτές:

ΕΡΡΩΣΟ ΚΑΙ ΕΥΔΑΙΜΟΝΕΙ ΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΟΝ ΕΤΟΣ 2019

ΕΡΡΩΣΘΕ ΚΑΙ ΕΥΔΑΙΜΟΝΕΙΤΕ ΕΣ ΝΕΩΤΑ 2019

ΟΥΛΕ ΤΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑ ΧΑΙΡΕ   (Οδύσσεια Ω 402)

eiresioni2

IMG 20181221 105152            IMG 20181221 105152