Αφή της Ολυμπιακής Φλόγας

Οι Ήρωές μας στη Γη της Ολυμπίας

Η πρωθιέρεια Κατερίνα Λέχου με επίκληση στο θεό Απόλλωνα ανάβει τη δάδα με τη βοήθεια κοίλου κατόπτρου. Έπειτα, κατευθύνεται προς το Στάδιο, μεταφέροντας τη φλόγα σε πήλινο αγγείο και με τη συνοδεία των ιερειών.

Η πομπή κάνει μία στάση στην ιερή Ελιά από την οποία ο«αμφιθαλής παις», δηλαδή ένας νέος που έχει εν ζωή και τους δύο γονείς του, κόβει ένα κλαδί, σύμβολο ειρήνης και έπαθλο νίκης που δίνονταν κατά τους αρχαίους Ολυμπιακούς αγώνες στους νικητές.

Στο Στάδιο, η πρωθιέρεια ανάβει τη δάδα του πρώτου δρομέα και η λαμπαδηδρομία ξεκινά το ταξίδι της ώστε να φτάσει στον τελικό της προορισμό για τους 23ους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες «ΠιονγκΤσανγκ 2018».

Στη γενική πρόβα της Αφής της Ολυμπιακής φλόγας συμμετείχε και το σχολείο μας με μαθητές της Β' τάξης συνοδευόμενους από τις εκπαιδευτικούς κ. Γιάντσιου Όλγα, κ. Στεφανοπούλου Ιωάννα, κ. Τριχιά Μαρία και κ.Ντεϊμεντέ Σοφία.

Εντυπωσιακές εικόνες από την πρόβα της αφής.

Βίντεο της αφής της ολυμπιακής φλόγας