Πρώτη Συνάντηση Εταίρων Erasmus+

Το σχολείο μας συμμετέχει από την τρέχουσα σχολική χρονιά σ' ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ διετούς διάρκειας. Ο τίτλος του προγράμματος είναι: "Ο ήρωάς μου, ο ήρωάς σου, οι ήρωές μας". Συντονίστρια χώρα είναι η Γαλλία και συμμετέχουν εκτός από τη χώρα μας η Ρουμανία, η Ουγγαρία και η Ιταλία. Στο πλαίσιο αυτής της συνεργασίας το σχολείο μας εκπροσωπούμενο από την υπεύθυνση συντονίστρια κ. Γιάντσιου Όλγα και την καθηγήτρια αγγλικής κ. Γιατρά Καίτη ταξίδεψε στην Γαλλία από 23 έως 28 Σεπτεμβρίου. Εκεί παρακολούθησαν τις εργασίες τις σχετικές με τον καθορισμό του οργανογράμματος εργασιών και είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στις σχολικές εγκαταστάσεις αλλά και σε αξιοθέατα της περιοχής.

Επέστρεψαν έχοντας οριστικοποιήσει και διασαφηνίσει τις υποχρεώσεις μας αλλά και έχοντας θέσει τους στόχους και την τακτική που θα ακολουθήσουμε στην πορεία.

Η επόμενη μετακίνηση -ταξίδι θα γίνει με μαθητές τον Δεκέμβριο στη Βουδαπέστη της Ουγγαρίας.

england    france