• Erasmus+

2η συνάντηση στα πλαίσια του Προγράμματος Erasmus+ "The 21st century schools" στην Ιρλανδία

Η προγραμματισμένη για την Ιρλανδία δεύτερη συνάντηση των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ2 με τίτλο“ The 21st century school” έλαβε χώρα από 12 έως και 17 Νοεμβρίου 2023 στην πόλη Bandom της Ιρλανδίας.

Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας: Γιάντσιου Όλγα ΠΕ11, συντονίστρια του προγράμματος, Ντεϊμεντέ Σοφία ΠΕ86, Βαρβαρέσου Βασιλική ΠΕ80 και Στεφανοπούλου Ιωάννα ΠΕ03.

To Πρόγραμμα δραστηριοτήτων περιελάμβανε:
Πρώτη συνάντηση στο χώρο του σχολείου που μας φιλοξενούσε και χαιρετισμοί.

Ξενάγηση στους χώρους του σχολείου.
Συνάντηση των συμμετεχουσών αποστολών. Ανταλλαγή απόψεων και προτάσεων από τους συμμετέχοντες πάνω στην οργάνωση και την καλύτερη επίτευξη των στόχων που τέθηκαν.
Δεύτερη συνάντηση στο χώρο του σχολείου που μας φιλοξενούσε.

Ανταλλαγή απόψεων για τα εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών μας.

Παρακολούθηση μαθημάτων και δραστηριοτήτων σε τάξεις του σχολείου υποδοχής.

Είχε μεγάλο ενδιαφέρον ο τρόπος διεξαγωγής των μαθημάτων στις τάξεις. Οι μαθητές συνεργάζονταν μεταξύ τους και ανταλλάσσοντας απόψεις διδάσκονταν μεταξύ τους. Ο εκπαιδευτικός παρακολουθούσε τη διαδικασία και παρέμβαινε όπου χρειαζόταν.

Το απόγευμα το πρόγραμμα περιλάμβανε επίσκεψη σε αξιοθέατα της πόλης του Cork.

Ακολούθησε συνάντση την επόμενη μέρα στο χώρο του σχολείου και συζήτηση για τις εργασίες και τις ημερομηνίες των επόμενων συναντήσεων.

Αποτελέσματα της επίσκεψης
Στις παρουσιάσεις των σχολείων γνωρίσαμε συναδέλφους από Ευρωπαϊκά σχολεία, μας ενημέρωσαν για την πόλη, το εκπαιδευτικό σύστημα και τα προγράμματα Erasmus που
εκπονούνται.
Ανταλλάξαμε απόψεις και συζητήσαμε για μελλοντικές συνεργασίες στα πλαίσια των προγραμμάτων του Erasmus. Τέλος γνωρίσαμε ενδιαφέροντα αξιοθέατα της περιοχής.