2η Συνάντηση Erasmus+ "Born equal, Live different" στην Ελλάδα

Στο σχολείο μας, στο Γυμνάσιο Γαστούνης, πραγματοποιήθηκε η 2η συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ "Born Equal, Live Different" στο οποίο συμμετέχουμε.

Την εβδομάδα 21 - 25 Μαρτίου φιλοξενήσαμε καθηγητές και μαθητές από τη Γαλλία. Το πρόγραμμα παρακολούθησε η παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος του σχολείου μας καθώς και οι Έλληνες μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Οι φιλοξενούμενοι μαθητές και καθηγητές έφθασαν το απόγευμα της Κυριακής 20 Μαρτίου 2022 στη Γαστούνη.

Δευτέρα 21 Μαρτίου

Στις 09:00 υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας τους καθηγητές και μαθητές από το εξωτερικό. Τους καλωσορίσαμε παίζοντας ένα παιχνίδι παζλ με τις σημαίες των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα στο προαύλιο του σχολείου μας και στη συνέχεια τους κεράσαμε γλυκό του κουταλιού. Κατευθυνθήκαμε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας όπου ο διευθυντής του σχολείου μας κ. Κουσινιώρης καλωσόρισε επίσημα τους εταίρους μας στο σχολείο και στην πατρίδα μας. Ακολούθησε χαιρετισμός από την υπεύθυνη υλοποίησης του προγράμματος κ. Γιάντσιου και ακολούθησε ανταλλαγή δώρων. Στη συνέχεια οι μαθητές του σχολείου μας παρουσίασαν μέσω διαδικτυακής εφαρμογής μια παρουσίαση για το σχολείο μας. Στη συνέχεια έγιναν παρουσιάσεις αφιερωμένες στην Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας που γιορτάζεται 8 Μαρτίου.

Μόλις ολοκληρώθηκαν οι παρουσιάσεις ακολούθησε διάλειμμα για καφέ.

Στη συνέχεια ακολούθησαν δραστηριότητες όπου οι μαθητές δημιούργησαν ένα δένδρο αγάπης με χαρτόνια και μπογιές και μετά συγκεντρωθήκαμε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας όπου διδάξαμε στους φίλους μας ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς.

Ακολούθησε διάλειμμα για μεσημεριανό φαγητό σε τοπικό εστιατόριο και στις 15:00 επιστρέψαμε στο σχολείο όπου μαθητές και καθηγητές συγκεντρωθήκαμε στο κλειστό γυμναστήριο του σχολείου μας και δημιουργήσαμε μία τεράστια αφίσα με θέμα «PEACE, NO WAR”.

Στη συνέχεια συντονιστές του προγράμματος συναντήθηκαν και μίλησαν για τη μέχρι τώρα πορεία του προγράμματος, για τις μελλοντικές δράσεις ενώ οι μαθητές παρακολούθησαν μια παρουσίαση των δράσεων του σχολείου μας.

Πραγματικά διασκεδάσαμε πολύ!

Τρίτη 22 Μαρτίου

Το πρωί συναντηθήκαμε όλοι στο σχολείο όπου οι μαθητές σχεδίασαν σε ένα χάρτη της Ευρώπης γέφυρες μεταξύ των 4 χωρών-εταίρων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα συνδέοντας όλους μεταξύ τους. Συμπλήρωσαν το πόστερ γράφοντας τα ονόματα των μαθητών που συμμετείχαν. Στη συνέχεια μαθητές και καθηγητές φύτεψαν λουλούδια και φυτά στην αυλή του σχολείου.

Ακολούθησε διάλειμμα για μεσημεριανό φαγητό.

Τετάρτη 23 Μαρτίου

Επισκεφθήκαμε το μουσείο και τον αρχαιολογικό χώρο στην Αρχαία Ολυμπία. Μόλις τελείωσε η ξενάγηση καταλήξαμε στο στάδιο όπου καθηγητές και μαθητές δοκίμασαν τις δυνάμεις τους σε αγώνα δρόμου. Μόλις τερμάτισαν μοιράσαμε σε όλους στεφάνια ελιάς, το επίσημο έπαθλο των Ολυμπιακών αγώνων κατά την αρχαιότητα. Όλοι φωτογραφήθηκαν με τα στεφάνια στο κεφάλι τους.

Ακολούθησε μεσημεριανό στην Αρχαία Ολυμπία.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το Κατάκολο και το μουσείο τεχνολογίας των αρχαίων Ελλήνων. Όλοι έμειναν με το στόμα ανοιχτό μπροστά στον τρόπο σκέψης των αρχαίων Ελλήνων και στα τεχνολογικά επιτεύγματα τους. Μετά την ολοκλήρωση της επίσκεψης περπατήσαμε στο Κατάκολο όπου οι φίλοι μας αγόρασαν ενθύμια για την πατρίδα τους.

Πέμπτη 24 Μαρτίου

Ξεκινήσαμε από νωρίς με προορισμό το νησί της Ζακύνθου. Εκεί επισκεφθήκαμε το Εθνικό Πάρκο Θαλάσσιας Χελώνας, μουσεία, το Σωματείο ατόμων με ειδικές ανάγκες «Ποπολάροι».

Αργά το απόγευμα επιστρέψαμε στη Γαστούνη.

Το βράδυ στις 20:00 πραγματοποιήθηκε το αποχαιρετιστήριο δείπνο με τη καθοριστική συμβολή και τη βοήθεια των γονέων των μαθητών μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. χορέψαμε παραδοσιακούς και μοντέρνους χορούς όλοι μαζί. Στη συνέχεια οι ξένες αποστολές παρέλαβαν τα πιστοποιητικά παρακολούθησης. Σε κλίμα συγκίνησης αποχαιρετίσαμε τους φίλους μας οι οποίοι θα αναχωρούσαν την επόμενη μέρα για την πατρίδα τους.

Παρασκευή 25 Μαρτίου

Το πρωί της Παρασκευής αναχώρησε η αποστολή μαθητών και καθηγητών με προορισμό την Γαλλία

Ήταν μια πραγματικά γεμάτη εβδομάδα. Για άλλη μια φορά ανταλλάξαμε γνώσεις, εμπειρίες και γεμίσαμε με υπέροχα συναισθήματα. Ανυπομονούμε να συναντήσουμε τους φίλους μας στο επόμενο ταξίδι στην Κύπρο.