Γυμνάσιο Γαστούνης #Συνεχίζουμε Erasmus

Το Γυμνάσιο Γαστούνης συμμετείχε σε διαδικτυακή δράση Erasmus με τους εταίρους του σχεδίου ΚΑ 229 " No need for another toy, water is our essential joy! ".

Την εβδομάδα 16 έως 19 Φεβρουαρίου 2021 πραγματοποιήθηκε εικονική κινητικότητα Erasmus στην Ελλάδα-Γυμνάσιο Γαστούνης και την εβδομάδα 22-26 Μαρτίου 2021 πραγματοποιήθηκε αντίστοιχη κινητικότητα στην Τουρκία.

Οι κινητικότητες αυτές πραγματοποιήθηκαν διαδικτυακά λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών της πανδημίας Covid 19  και της απαγόρευσης μετακίνησης μαθητών και καθηγητών ακολουθώντας  την προτροπή του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών που είναι πάντα δίπλα μας και απλόχερα μας προσφέρει συμβουλές και βοήθεια.  Συμμετείχαν σχολεία από 5 χώρες Τουρκία, Πορτογαλία, Τσεχία, Βουλγαρία και Ιταλία. Από το Γυμνάσιο Γαστούνης συμμετείχαν 22 μαθητές και 3 καθηγητές, η κ. Όλγα Γιάντσιου –Καθηγήτρια ,Συντονίστρια του προγράμματος Erasmus, ο κ. Κουσινιώρης Γεώργιος - Διευθυντής του Σχολείου και η κ. Ντεϊμεντέ Σοφία – Υποδιευθύντρια. Οι μαθητές μας συμμετείχαν σε ενδιαφέρουσες δραστηριότητες, απάντησαν σε διαδραστικές ερωτήσεις, έπαιξαν με κουίζ, συνεργάστηκαν άψογα με τους υπόλοιπους μαθητές και καθηγητές  των άλλων σχολείων και ήταν κατενθουσιασμένοι. Erasmus σημαίνει " Ανοιχτά μυαλά " , ανοίγει νέους δρόμους, αλλάζει ζωές !! Και είναι βέβαιο πως οι μαθητές μας τα τελευταία 5 χρόνια που συμμετέχουν ενεργά σε Ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus ανακάλυψαν νέους δρόμους στην εκπαίδευση. Πήραν μέρος σε καινοτόμες δράσεις, γνώρισαν νέες ιδέες και τρόπους επικοινωνίας, βελτίωσαν το επίπεδο γνώσης της αγγλικής γλώσσας, ήρθαν σε επαφή με νέα εκπαιδευτικά εργαλεία και καινοτόμες πρακτικές διδασκαλίας και αντιλήφθηκαν πως το  δίκτυο ανθρώπων είναι το πιο δυνατό και καινοτόμο εργαλείο .

Μαθητής του σχολείου είπε για την συμμετοχή του στο πρόγραμμα : "΄Ηταν μια απίστευτη εμπειρία. Έμαθα νέα πράγματα, έκανα νέους φίλους και γενικά θα μου μείνει χαραγμένο στη μνήμη μου για πάντα. Μακάρι όλα τα παιδιά να μπορούν να συμμετέχουν σε προγράμματα Erasmus".

Μαθήτρια της Α΄τάξης δήλωσε : " Πέρασα υπέροχα ! Συναρπαστική εμπειρία. Έκανα διασκεδαστικές και χρήσιμες δραστηριότητες που δεν είχα ξανακάνει. Εύχομαι του χρόνου να μπορούμε να ταξιδέψουμε, να επισκεφτούμε νέα σχολεία και να συνεργαστούμε με μαθητές από όλη την Ευρώπη."

Φωτογραφίες από την εικονική κινητικότητα στην Ελλάδα

Φωτογραφίες από την εικονική κινητικότητα στην Τουρκία