1η Συνάντηση με το νέο πρόγραμμα Erasmus+ στην Τσεχία

Στο Plzen της Τσεχίας πραγματοποιήθηκε η 1η συνάντηση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ "No Need fo rAnother Toy, Water is our Essential Joy" στο οποίο συμμετέχουμε. Την εβδομάδα  9-14 Δεκεμβρίου ταξιδέψαμε στη Γαλλία και συναντηθήκαμε με μαθητές και καθηγητές από Τουρκία, Τσεχία, Ιταλία και Πορτογαλία.

Συμμετείχαν οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης Καραφλού Δήμητρα, Κουκουζέλη Γεωργία και Μπαχαρή Μαρία και οι εκπαιδευτικοί κ. Όλγα Γιάντσιου καθηγήτρια-υπεύθυνη συντονίστρια του προγράμματος και η κ. Ντεϊμεντέ Σοφία Υποδιευθύνρια του σχολείου.

Μαθητές και καθηγητές επισκέφτηκαν και γνώρισαν το Plzen, αξιοθέατα, μουσεία της περιοχής καθώς και τόπους που είχαν άμεση σχέση με το θέμα του προγράμματος.

Ανάμεσα στις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν έγινε και ο διαγωνισμός για την ανάδειξη του επίσημου λογότυπου του προγράμματος. Το λογότυπο του σχολείου μας κέρδισε την πρώτη θέση.

Οι μαθητές και οι καθηγητές επέστρεψαν με τις καλύτερες εντυπώσεις και πολύ όμορφες αναμνήσεις.