2η Συνάντηση Erasmus+ στην Ελλάδα

Στο σχολείο μας, στο Γυμνάσιο Γαστούνης, πραγματοποιήθηκε η 2η συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ "My Hero, your Hero, Our Heroes" στο οποίο συμμετέχουμε.

Την εβδομάδα 14 - 18 Μαϊου φιλοξενήσαμε καθηγητές και μαθητές από Γαλλία, Ουγγαρία, Ιταλία και Ρουμανία.

Το πρόγραμμα παρακολούθησε η παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος του σχολείου μας καθώς και οι Έλληνες μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Οι φιλοξενούμενοι μαθητές και καθηγητές έφθασαν αργά το βράδυ της Κυριακής 13 Μαϊου 2018 στη Γαστούνη.

Δευτέρα 14 Μαΐου

Στις 09:00 υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας τους καθηγητές και μαθητές από το εξωτερικό. Τους καλωσορίσαμε παίζοντας ένα παιχνίδι παζλ με τις σημαίες των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα στο προαύλιο του σχολείου μας και στη συνέχεια τους κεράσαμε γλυκό του κουταλιού. Κατευθυνθήκαμε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας όπου ο διευθυντής του σχολείου μας κ. Κουσινιώρης καλωσόρισε επίσημα τους εταίρους μας στο σχολείο και στην πατρίδα μας. Ακολούθησε χαιρετισμός από την υπεύθυνη υλοποίησης του προγράμματος κ. Γιάντσιου και ακολούθησε ανταλλαγή δώρων. Στη συνέχεια οι μαθητές του σχολείου μας παρουσίασαν το E-Book με τίτλο "My Hero, your Hero, Our Heroes" το οποίο παρουσιάζει 10 ήρωες από τις 5 χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα στην μητρική αλλά και στην αγγλική γλώσσα.

Μόλις ολοκληρώθηκε η παρουσίαση ακολούθησε διάλειμμα για καφέ.

Στη συνέχεια συντονιστές του προγράμματος συναντήθηκαν και μίλησαν για τη μέχρι τώρα πορεία του προγράμματος, για τις μελλοντικές δράσεις καθώς επίσης και για την επόμενη συνάντησή μας στη Γαλλία τον Σεπτέμβριο ενώ οι υπόλοιποι καθηγητές και μαθητές παρακολούθησαν μια παρουσίαση των δράσεων του σχολείου μας.

Ακολούθησε διάλειμμα για μεσημεριανό φαγητό σε τοπικό εστιατόριο και στις 15:00 επιστρέψαμε στο σχολείο όπου μαθητές και καθηγητές συγκεντρωθήκαμε στο κλειστό γυμναστήριο του σχολείου μας όπου διδάξαμε στους φίλους μας έναν ελληνικό χορό, το χασαποσέρβικο.

Πραγματικά διασκεδάσαμε πολύ!

Τρίτη 15 Μαΐου

Επισκεφθήκαμε το μουσείο και τον αρχαιολογικό χώρο στην Αρχαία Ολυμπία. Μόλις τελείωσε η ξενάγηση καταλήξαμε στο στάδιο όπου έλληνες και ξένοι καθηγητές και μαθητές δοκίμασαν τις δυνάμεις τους σε αγώνα δρόμου. Μόλις τερμάτισαν μοιράσαμε σε όλους στεφάνια ελιάς, το επίσημο έπαθλο των Ολυμπιακών αγώνων κατά την αρχαιότητα. Όλοι φωτογραφήθηκαν με τα στεφάνια στο κεφάλι τους.

Ακολούθησε μεσημεριανό στην Αρχαία Ολυμπία.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το Κατάκολο και το μουσείο τεχνολογίας των αρχαίων Ελλήνων. Όλοι έμειναν με το στόμα ανοιχτό μπροστά στον τρόπο σκέψης των αρχαίων Ελλήνων και στα τεχνολογικά επιτεύγματα τους. Μετά την ολοκλήρωση της επίσκεψης περπατήσαμε στο Κατάκολο όπου οι φίλοι μας αγόρασαν ενθύμια για την πατρίδα

τους.

Τετάρτη 16 Μαΐου

Ξεκινήσαμε από νωρίς με προορισμό την ιστορική πόλη των Καλαβρύτων. Εκεί επισκεφθήκαμε το ιστορικό μοναστήρι του Μεγάλου Σπηλαίου και τον χώρο εκτέλεσης όπου στις 13 Δεκεμβρίου 1943 οι Γερμανοί εκτέλεσαν όλον σχεδόν τον ανδρικό πληθυσμό των Καλαβρύτων κι έκαψαν την πόλη. Στη συνέχεια ακολούθησε μεσημεριανό στην πόλη.

Αργότερα επισκεφθήκαμε το Σπήλαιο των Λιμνών. Κατά μήκος της διαδρομής των 2χλμ εντός του σπηλαίου, συναντά κανείς 13 αλλεπάλληλες λίμνες σε διαφορετικά υψόμετρα που χωρίζονται μεταξύ τους με φράγματα απο σταλακτιτική ύλη. Ο σταλακτιτικός διάκοσμος είναι απαράμιλλος.

Αργά το απόγευμα επιστρέψαμε στη Γαστούνη όπου μαθητές και καθηγητές περίμενε μια μεγάλη έκπληξη. Σαπουνόφουσκες που ξετρέλαναν μικρούς και μεγάλους.

Πέμπτη 17 Μαΐου

Επισκεφθήκαμε την Εστία Επιστημών στην Πάτρα όπου μαθητές και καθηγητές αναζήτησαν την γνώση και προσπάθησαν να κατανοήσουν τις έννοιες, τα φαινόμενα, τα επιτεύγματα της Επιστήμης.

Ακολούθησε βόλτα στην πόλη της Πάτρας και μεσημεριανό φαγητό.

Παρασκευή 18 Μαΐου

Το πρωϊ συναντηθήκαμε όλοι στο σχολείο όπου οι συντονιστές του προγράμματος έκαναν μια συνάντηση για την πορεία του προγράμματος στην Ελλάδα και οι μαθητές δημιούργησαν βίντεο με θέμα "Moments in Greece". Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το LM Village στη Μυρσίνη όπου φιλοξενούνται πρόσφυγες και οι μαθητές έπαιξαν αγώνα βόλλει με τα παιδιά που φιλοξενούνται εκεί. Μετά επισκεφθήκαμε το Σπίτι του Χαμόγελου του Παιδιού στην Κυλλήνη και μάθαμε για τις συνθήκες διαβίωσης των μικρών παιδιών στο σπίτι της αγκαλιάς.

Ακολούθησε βόλτα στην παραλία της Κυλλήνης και επιστροφή στην Γαστούνη.

Το βράδυ στις 20:00 στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε το αποχαιρετιστήριο δείπνο με τη καθοριστική συμβολή και τη βοήθεια των γονέων των μαθητών μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Παρακολουθήσαμε τα βίντεο με τίτλο "Moments in Greece" και χορέψαμε παραδοσιακούς και μοντέρνους χορούς όλοι μαζί. Στη συνέχεια οι ξένες αποστολές παρέλαβαν τα πιστοποιητικά παρακολούθησης καθώς και μία σακούλα με παραδοσιακά προϊόντα τα οποία προσέφεραν τοπικοί παραγωγοί.

Σε κλίμα συγκίνησης αποχαιρετίσαμε τους φίλους μας οι οποίοι θα αναχωρούσαν τις επόμενες μέρες για τις πατρίδες τους.

Ήταν μια πραγματικά γεμάτη εβδομάδα. Για άλλη μια φορά ανταλλάξαμε γνώσεις, εμπειρίες και γεμίσαμε με υπέροχα συναισθήματα. Ανυπομονούμε να συναντήσουμε τους φίλους μας το φθινόπωρο στη Γαλλία.