Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας 2024-25

ΠΡΩΤΗ ΔΡΑΣΗ 27-2-2024

Στο πλαίσιο υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος Αγωγής Υγείας  "Σύγκρουση και Συνύπαρξη, Αγωγή στη Συγχώρηση" με Yπεύθυνη καθηγήτρια δρ Πέλη Γαλίτη ερευνήτρια του Πανεπιστημίου Wisconcin of Madison (forgiveness.gr) εγκεκριμένο από το ΥΠΕΠΘ πραγματοποιήθηκε η πρώτη  Δράση με θέμα: ¨Ανακαλύπτουμε τα συναισθήματά μας και γνωρίζουμε  τον εαυτό μας¨ με τους μαθητές της Β΄ Γυμνασίου Γαστούνης.

Πριν την δράση οι μαθητές προετοιμάστηκαν και ενημερώθηκαν για την επίσκεψή τους στο Μουσείο Συλλογής Ελληνικών Ενδυμασιών Β. Καρέλια.

Για το σκοπό αυτό έγινε η παρουσίαση εργασίας με θέμα “Κόκκινη κλωστή δεμένη” από ομάδα μαθητών στους υπόλοιπους μαθητές του παραπάνω προγράμματος που αφορά την ενδυμασία των βυζαντινών και μεταβυζαντινών χρόνων στο μάθημα της Ιστορίας της Β΄ Γυμνασίου με την εποπτεία της υπεύθυνης καθηγήτριας Μαρίας Κονδύλη.

Την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου η υπεύθυνη καθηγήτρια του εκπαιδευτικού προγράμματος Μαρία Κονδύλη φιλόλογος ΠΕ02 και ο καθηγητής Σωτήρης Λιάκος θεολόγος ΠΕ01 με συνοδό την καθηγήτρια Αγγλικών Φωτεινή Νικολάκη ΠΕ05 επισκέφθηκαν την Καλαμάτα.

Περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της πόλης και επισκέφθηκαν το ναό της Υπαπαντής όπου τους υποδέχθηκε ο ιερέας του ναού και τους ξενάγησε. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Μουσείο Συλλογής Ελληνικών Ενδυμασιών Β. Καρέλια και το Πολεμικό Μουσείο αντίστοιχα.

Αφόρμιση: Τα έργα των ανθρώπων σε καιρό ειρήνης και πολέμου αντίστοιχα.

Σύγκρουση Πόλεμος-Συνύπαρξη Ειρήνη: σκέψεις και συναισθήματα παρατηρώντας τα εκθέματα.

Στόχος σε αυτή τη φάση είναι να μάθουν οι μαθητές να εκφράζουν και να αναγνωρίζουν τα συναισθήματά τους παρατηρώντας τα εκθέματα των συλλογών. Επίσης να σχολιάζουν και να επεξεργάζονται τις πληροφορίες και να αναστοχάζονται συγκροτώντας τις δικές τους απόψεις στα φύλλα εργασίας που τους δίνονται.

ΕΙΡΗΝΗΣ ΕΡΓΑ:

Οι υπεύθυνες μας ξενάγησαν στα υπέροχα εκθέματα εκεί που το χτες σμίγει με το σήμερα και μαγνητίζει τα βλέμματά μας με τις μοναδικές παραδοσιακές ενδυμασίες! Μέσα από ένα παιχνίδι ερωταπαντήσεων οι μαθητές μας περιηγήθηκαν εκφράζοντας τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους απολαμβάνοντας μια ιδιαίτερη βιωματική εμπειρία έκφρασης ομορφιάς, φαντασίας και πραγματικότητας!

Η μελέτη αυτής της θεματικής αφορά την ερμηνεία, την αποκωδικοποίηση των συμβόλων των ενδυμασιών καθώς και τη μελέτη και ανάδειξη της πνευματικής προετοιμασίας του ανθρώπου που θα συνεχιστεί σε άλλη δράση.

ΠΟΛΕΜΟΥ ΕΡΓΑ:

Ο Υπεύθυνος μας ξενάγησε σε ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον ιστορικό αρχείο, καταπληκτικό φωτογραφικό υλικό με εκθέματα από άγνωστες πολεμικές ισ του στρατού στο εξωτερικό και μας προβλημάτισε η αναπόφευκτη βιαιότητα των πολεμικών συγκρούσεων που αποτυπώθηκε στα σχόλια των μαθητών μας.

Η περιήγηση ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στον ιστορικό ναό των Αγίων Αποστόλων και κατόπιν οι μαθητές είχαν ελεύθερο χρόνο για φαγητό και ξεκούραση.