• Comenius

Υποδέχθηκαν τις ξένες αποστολές του "Comenius" στη Γαστούνη

Άρθρο του PatrisNews.gr σχετικά με την επίσκεψη των ξένων αποστολών στη Γαστούνη στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius.

comenius-1

Τους καθηγητές και τους μαθητές που συμμετέχουν στις αποστολές του προγράμματος «Comenius» από τη Λετονία, την Πορτογαλία, την Τουρκία και την Πολωνία υποδέχθηκε χθες το πρωί το Γυμνάσιο Γαστούνης. Στο ίδιο πρόγραμμα βεβαίως συμμετέχει και αποστολή από τη Ρουμανία, η οποία όμως αποκλείστηκε από την κακοκαιρία στη Βουδαπέστη και έφτασε στη Γαστούνη αργά το απόγευμα!

Μετά την τελετή της υποδοχής και την ξενάγηση στο σχολείο οι μαθητών όλων των αποστολών ανέπτυξαν τα θέματα που είχαν επιμεληθεί, τα οποία ήταν τα χειμερινά γεγονότα των χωρών τους. Οι μαθητές του Γυμνασίου Γαστούνης στην δική του παρουσίαση ανέπτυξαν το παραδοσιακό ελαιομάζεμα, την επέτειο του «ΟΧΙ» και τον Μαραθώνιο, θέμα, το τελευταίο, το οποίο γνώριζαν όλες οι ξένες αποστολές.

comenius-3

Σήμερα, οι φιλοξενούμενοι μαθητές, μαζί με την ομάδα του Comenius του Γυμνάσιου Γαστούνης, θα ξεναγηθούν στην Αρχαία Ολυμπία, στο Κατάκολο κ.α., ενώ αύριο σε επιχειρήσεις της περιοχής, προκειμένου να γνωρίσουν οι ξένες αποστολές τα τοπικά προϊόντα. Στις 6 αύριο το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί η τελετή του «αποχωρισμού» στο Κουρβισιάνειο Πολιτιστικό Κέντρο Γαστούνης.

Η ομάδα των εκπαιδευτικών του προγράμματος «Comenius» του Γυμνάσιου Γαστούνης αποτελείται από την διευθύντρια του σχολείου κα Βαρβάρα Καραγιάννη και τους καθηγητές κ.κ. Όλγα ΓιάντσιουΠόπη Χαντζή, Ασπασία Βάκρινου και Γεώργιο Κουσινιώρη.

Μιλώντας στην εφ. «Πατρίς» η διευθύντρια του Γυμνασίου Γαστούνης κα Βαρβάρα Καραγιάννηανέφερε μεταξύ άλλων: «Σήμερα υποδεχθήκαμε τους συναδέλφους και μαθητές από σχολεία της Λετονίας, της Πορτογαλίας, της Τουρκίας, της Πολωνίας, είχαμε μια ατυχία και η Ρουμανία εγκλωβίστηκε στη Βουδαπέστη και τους περιμένουμε σήμερα το βράδυ. Το πρόγραμμα Comenius βρίσκεται σε στάδιο εξέλιξης. Είμαστε η χώρα που φιλοξενούμε τους εταίρους μας. Το πρόγραμμα θα διαρκέσει μέχρι την Παρασκευή που θα έχουμε την τελετή λήξης στο Κουρβισιάνειο Πολιτιστικό Κέντρο. Σήμερα εδώ οι καθηγητής και οι μαθητές παρουσίασαν χειμερινά γεγονότα από τις πατρίδες τους και θα συνεχίσουμε με εργαστήρια για τους καθηγητές και αθλητικά παιχνίδια για τους μαθητές.

Την Πέμπτη (σήμερα) θα πραγματοποιήσουμε ξενάγηση στην Αρχαία Ολυμπία, στη συνέχεια θα πάμε στο Κτήμα Μερκούρη, θα επισκεφτούμε το Κατάκολο και το Μουσείο Αρχαίας Τεχνολογίας. Την Παρασκευή έχουμε επίσκεψη στην Κυλλήνη και εδώ στη Γαστούνη θα επισκεφτούμε την Παναγία την Καθολική, το εργοστάσιο καραμέλας και την Ελαϊς Unilever για να τους δείξουμε τα τοπικά προϊόντα που παράγουμε εδώ».

Πηγή: patris

Ετικέτες: comenius, Τύπος